A Jobbik egykori roma képviselője lesz Gyurcsányék új politikai igazgatója
„Feri mostantól nem csak Szentesért dolgozik” – fogalmazott a DK elnöke.
A DK azért fordult a hatóságokhoz, mert az ügyészek nem kezdeményezték a volt igazságügyi államtitkár letartóztatását, az ügyészség szerint azonban nem történt bűncselekmény.
A Fővárosi Főügyészség sajtóközleményben tudatta, hogy a Fővárosi Nyomozó Ügyészség elutasította a Völner-ügyben eljáró ügyészek ellen tett feljelentést. (A Demokratikus Koalíció december közepén fordult a hatóságokhoz hivatali visszaélés bűntette miatt.) Az ügyészségi közleményből kiderül, a feljelentés lényege szerint a Központi Nyomozó Főügyészség ügyben eljáró ügyésze, illetve ügyészei azzal szegték meg hivatali kötelességüket, hogy nem indítványoztak Völner Pál országgyűlési képviselő, volt igazságügyi államtitkárral szemben személyi szabadságot érintő kényszerintézkedést, „és ezzel jogtalan előnyhöz kívánták juttatni dr. Völner Pál gyanúsítottat”.
A feljelentésben írtakkal ellentétben, a Büntetőeljárásól szóló törvény nem határoz meg olyan esetet, amikor az ügyész a letartóztatást köteles indítványozni – írja az ügyészség. „Ellenben a törvény előírja, hogy büntetőeljárásban alapvető jogot korlátozni csak a törvényben meghatározott okból, módon és mértékben lehet, feltéve, hogy az elérni kívánt cél kisebb korlátozással nem biztosítható”, fogalmaz a közlemény.
Az ügyészség idézi az eljárási törvényt, amelynek rendelkezései alapján, „a fokozatosság és az arányosság elve azt is magában foglalja, hogy kényszerintézkedés alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha az elérni kívánt cél kényszerintézkedés alkalmazása nélkül nem biztosítható”.
így az eljáró ügyésznek, bírónak mindig mérlegelnie kell azt, szükséges-e a letartóztatás a büntetőeljárás eredményes lefolytatásához.
A közlemény emlékeztet arra, hogy „a Központi Nyomozó Főügyészség dr. Völner Pál és társai cselekvőségét érintően széles körű nyomozást folytat, felterjesztést tett a legfőbb ügyészhez dr. Völner Pál országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére, amit a legfőbb ügyész az Országgyűlésnél kezdeményezett, majd a mentelmi jog felfüggesztését követően, a Központi Nyomozó Főügyészség gyanúsítottként hallgatta ki dr. Völner Pált”.
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség megállapította, hogy az eljáró ügyészek nem követtek el bűncselekményt, ezért a feljelentést elutasította – zárul a közlemény.
(Fotó: Völner Pál, MTI/Máthé Zoltán)